Aktualności

ZUCHY

29744885_1867138030026948_3775761046258800464_o

Kwietniowy cykl zbiórek zaczęłyśmy obchodami Święta Hufca ZHP PŁOCK im. Obrońców Płocka 1920 roku, które odbyło się w dniach 13-14 kwietnia. Humory dopisywały, bo zabawa zapowiadała się wyśmienicie, a bezchmurne niebo i palące słońce mówiły, że pogoda będzie sprzyjać.

Pierwszy punkt – rozkładanie biwaku.

Drugi punkt – łączność, używamy krotkofalówki.

Trzeci punkt – Książnica Płocka, ubieramy manekiny w strój lowicki i szlachecki.

Punkt czwarty – tańczymy Poloneza.

Punkt piąty – szyfrator.

Punkt szósty – odwach, poznaj zabytki Płocka.

Punkt siódmy – rysujemy panoramę.

Punkt ósmy – drzewo genealogiczne królów Polski.

Punkt dziewiąty – znani Polacy, quiz

Punkt dziesiąty – Muzeum Żydów Mazowieckich, „W nadwiślańskim grodzie” gramy na dzwonkach hymn Hufca Płock

Punkt jedenasty – test wiedzy o ZHP

Zapalenie zniczy na cmentarzu garnizonowym. VIII Święto Hufca zakończone uroczystym apelem przy pomniku Piłsudskiego. Bawiliśmy się świetnie. Mimo intensywnego programu, uśmiechy nie znikały z zuchowych buzi.

Na zbiórkach również nie próżnowaliśmy. Przerobiliśmy trzecie, czwarte i piąte prawo zucha:

  1. Zuch mówi prawdę.
  2. Zuch pamięta o swoich obowiązkach.
  3. Wszystkim jest z zuchem dobrze.

Zakończyliśmy sprawność podróżnika: odnaleźliśmy zaginione atrybuty podróżnika, które zostały ukryte w terenie. Po omówieniu wszystkich zdobyczy i wyjaśnieniu do czego one służą okazało się, że ktoś zostawił naszym zuchom plecak Podróżnika, w którym znaleźliśmy…….. list od zucha z innego kraju. Pierwszym zadaniem do wykonania było odnalezienie na mapie położenia Polski i Argentyny oraz określenie jaki środek transportu byłby najlepszy i najbezpieczniejszy dla zuchów-ustaliliśmy jednogłośnie, że będzie to samolot- po czym zaprojektowaliśmy dla nich indywidualne i oryginalne bilety lotnicze. Kolejnym zadaniem było urządzenie biura podróży i zrobienie plakatu informacyjnego- to był szczególny punkt zbiórki, ponieważ nasze zuchy w pełni zaangażowały się do tego zadania!:)

Otworzyłyśmy sprawność „Indianina”. Zuchy przystąpiły do zdobywania pięciu piór do swojego pióropusza. Na majsterce przygotowały opaski za co otrzymały pierwsze piórko. Drugie piórko można było zdobyć za polowanie na bizony, zaśpiewanie pląsu „Idziemy na bizony”. Trzecie piórko to wyprawa po najładniejszy kamień na indiańskie amulet. Czwarte piórko dostały od małej Michiganki za zaśpiewanie pląsu.  Zuchy dowiedziały się kim byli i jak żyli Indianie, w jaki sposób tropili zwierzęta. Nauczyliśmy się rozpoznawać tropy. Następnie przygotowały stroje indiańskie, rozszyfrowały list napisany przez jednego z członka plemienia Apaczów, a także wypiły eliksir przygotowany przez Szamana, który rozbudził w nich indiańską moc!;) Na koniec dzielni Indianie wspólnie przygotowali Totem. Oczywiście nie zabrakło malowania buzi w indiańskim stylu.

Maj zapowiada się równie atrakcyjnie. Dołączysz?

Opracowała: Agata Kowalska

29.05.2018 r.